Coraz więcej wiemy o nowym rządowym programie Mieszkanie Plus. Tak jak Rodzina na Swoim została zastąpiona Mieszkanie dla Młodych, tak teraz MdM powoli odchodzi do przeszłości na rzecz Mieszkania Plus i Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.
Założenia Rodziny na Swoim i Mieszkania dla Młodych były jasne: wesprzeć w spłacie kredytu hipotecznego młodych ludzi, którzy kupują pierwsze mieszkanie, a ponieważ ich nie stać – biorą na to kredyt mieszkaniowy. Oba programy miały pewne ograniczenia wiekowe, natomiast nie było kryteriów dochodowych. Nie da się ukryć jednak, że osoby bez zdolności kredytowej na pomoc nie mogły liczyć. Jak to będzie w przypadku Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM)?
Na razie brakuje konkretów – rząd pracuje nad ustawą, a jej pierwszy zarys poznamy w czerwcu 2017. Wiadomo, że zakres pomocy ma być dość szeroki, choć rząd już mówi o progach dochodowych. Pierwszeństwo mają mieć rodziny z dziećmi i to do nich ma głównie trafić wsparcie.
IKM będzie można założyć w banku lub SKOK-u. Pierwotnie powstać miały specjalne kasy oszczędnościowo-mieszkaniowe, jednak szybko wycofano się z tego pomysłu na rzecz komercyjnych rozwiązań. Premie od rządu otrzymywać mają osoby, które będą regularnie dokonywać wpłat na takie konto. Prawdopodobnie nie będzie minimalnej kwoty, od której można zacząć oszczędzać. Wpłaty na IKM dokonywać trzeba będzie przez minimum 5 lat.
Jeśli chodzi o wysokość wsparcia w IKM, trudno na razie określić, jak będzie ono wyglądać, jednak eksperci szacują, że dopłaty nie będą tak duże, jak ma to miejsce w przypadku MdM. IKM mają mieć szersze grono odbiorców, skorzystać z niego mają nie tylko osoby kupujące nieruchomość, ale także planujące budowę, zakup udziału w spółdzielni lub TBS-sie. Środki z IKM będzie więc można przeznaczyć na wkład własny do kredytu lub wydać na materiały budowlane. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rząd planuje kontrolować wydawanie pieniędzy zaoszczędzonych na IKM i w jakim czasie od zamknięcia konta oszczędnościowego będzie trzeba się rozliczyć.
Największą zaletą IKM na pewno jest to, że oszczędności składowane na nich, będą wolne od tzw. podatku Belki. Oznacza to, że nie będzie trzeba płacić podatku od odsetek w wysokości 19%. Więcej przeczytasz tu: Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Czas pokarze, jak po MdM 2018 zaprezentuje się nowe rozwiązanie.