Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego koniecznie musimy porównać dostępne oferty na rynku. W związku z tym, że nie każdy z nas ma na co dzień kontakt z terminologią używana w bankowości, przygotowaliśmy artykuł na temat jednego z ważniejszych parametrów decydujących o atrakcyjności danej pożyczki – marża jaką pobiera bank.
Program Mieszkanie+ zmusił do wprowadzenia zmian na rynku nieruchomości. Zgodnie z planami do 2019 ma ruszyć budowa prawie 100 tys. mieszkań na wynajem. Na ostatniej konferencji Minister Inwestycji i Rozwoju poinformował, że na ostatnim posiedzeniu Rady Mieszkalnictwa zostały przyjęte założenia specustawy, która ma przyśpieszyć cały proces.
Budowa domu wymaga dopełnienia wielu formalności. Musi być zgodna z obowiązującymi przepisami. Już z początkiem 2018 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Wprowadza ona wiele zmian w polskim prawie budowlanym.
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi precyzuje, kiedy beneficjent programu zmuszony będzie zwrócić całość, bądź część otrzymanych środków. Naruszenie zapisów w okresie 5 lat od daty ustanowienia lub przeniesienia własności nieruchomości będzie miało zatem bardzo przykre konsekwencje.
Kredyt z dopłatą MdM jest szansą dla wielu osób na zakup własnego „M”. Uzyskanie dofinansowania wymaga zaciągnięcia zobowiązania na co najmniej 15 lat na minimum 50% wartości nieruchomości. Podstawą dla banku do przyznania kredytu hipotecznego jest uzyskiwany dochód oraz ponoszone co miesiąc przez kredytobiorcę wydatki.
Wakacje sprzyjają zauroczeniom. Nie tylko innymi osobami, ale także miejscami. Wędrując po górach lub leżąc na plaży zaczynamy marzyć o wyprowadzce w podobne okolice i cieszeniem się pięknymi widokami cały rok. Jak to wygląda w praktyce i czy Mieszkanie dla Młodych może przyjść z pomocą w realizacji?
Odbiór mieszkania od dewelopera oraz przeniesienie prawa własności to dla beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych ostatnia prosta na drodze do spełnienia marzeń o własnych czterech kątach. Dziś opowiemy o tym, jak wygląda odbiór lokalu od dewelopera, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, by przejść szybko i bezproblemowo przez wszystkie formalności.
Od kilkunastu lat młodzi ludzie, którzy myślą o własnym mieszkanie lub domu mogą liczyć na pomoc państwa. Obecnie Polacy mogą korzystać z dofinansowania do kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, jego następcą ma być projekt Mieszkanie Plus, który skupi się na rynku najmu, natomiast pierwsze tego typu przedsięwzięcie to Rodzina na Swoim.
Mamy dobrą wiadomość, dla tych wszystkich osób, które do tej pory nie zdążyły skorzystać z dotacji. Rząd 13 czerwca br. ogłosił bowiem nowelizację ustawy dotyczącej pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Co to oznacza w praktyce? Będzie kolejny nabór na MdM i to jeszcze w tym roku.
Jednym z najczęściej dyskutowanych i budzących jednocześnie najwięcej kontrowersji zagadnień w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, są limity cenowe. To one określają – a najczęściej ograniczają – pulę mieszkań do kupienia w danej lokalizacji, dla których będziemy mieli możliwość skorzystać z dofinansowania.
Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych tysiące osób może cieszyć się własnym M3. Projekt ten zawiera jednak pewne ograniczenia, które mogą okazać się pułapką, dla tych spośród Was, którzy prowadzą firmę w mieszkaniu. Dziś podpowiemy, co zrobić, by w takiej sytuacji, nie stracić dopłaty z MdM.
Pomoc w programie Mieszkanie dla Młodych uzależniona jest od posiadanego potomstwa. Choć ustawa reguluje to dość szczegółowo, wielu naszych Czytelników regularnie zadaje pytania o to, jak dokładnie rozumieć dane przepisy. Zapraszamy do naszego przewodnika, jak należy rozpatrywać ciążę, narodziny oraz dziecko w ramach programu MdM.
Mieszkanie dla Młodych to program, który cieszy się ogromną popularnością. Przez pierwsze 2 lata działania nie było aż tyle chętnych, co teraz, jednak ustawodawcy przewidzieli sytuacje, gdy pomoc może zostać po prostu wyłudzona. Warto zapoznać się z warunkami, których nieprzestrzeganie może spowodować konieczność zwrotu całości lub części dotacji.
Raiffeisen Polbank jako przedostatni przystąpił do programu Mieszkanie dla Młodych. Wnioski o dotację w ramach kredytu MdM można w nim składać od 31.12.2014 roku. Rządowe dofinansowanie w ramach programu pomogło już 73 tysiącom osób w zakupie ich pierwszej nieruchomości i spełnieniu marzeń o niezależności.
Wyższy wkład własny nie musi być przeszkodą, która zamknie nam drogę do własnego mieszkania. Kto musi się śpieszyć? Czy planując wzięcie udziału w programie Mieszkanie dla Młodych musimy liczyć się z konsekwencjami zmian, wprowadzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego? Za oknem coraz zimniej, a atmosfera na rynku nieruchomości panuje gorąca!
Gdy Mieszkanie dla Młodych zastępowało Rodzinę na Swoim program był mocno ograniczony. Wraz ze wzrostem dostępności, wzrosła również ilość zainteresowanych. Obecnie MdM bije rekordy, a beneficjentów przybywa coraz więcej. Jest ogromną szansą dla tysięcy Polaków, część z nich spełni swoje marzenia jeszcze w 2016 roku.
O programie Mieszkanie dla Młodych napisaliśmy już prawie wszystko. Jednak wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda w rzeczywistości oferta kredytów hipotecznych w programie MdM we wszystkich bankach, które na dzień dzisiejszy podpisały umowę z BGK, a są to: PKO BP, PeKaO S.A., Getin Bank, Alior Bank, BGŻ.
Czy warto aktualnie inwestować na rynku nieruchomości? Jak wynika z raportu NBP, aktualnie ma miejsce koniec spadku cen transakcyjnych mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ponieważ ceny te będą powoli wzrastały, może to być ostatni moment na decyzję. Wpływ na koninkturę powinien mieć również program Mieszkanie dla Młodych. Projekt oferuje dofinansownie do kredytu na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Taki zastrzyk gotówki powinien napędzić rynek.
Potencjalni kredytobiorcy muszą liczyć się z wymogiem spełnienia wielu restrykcyjnych warunków przed otrzymaniem kredytu. Zdolność kredytowa jest wówczas jednym z najważniejszych elementów, które są wnikliwie badane przez banki. Warto więc wiedzieć, jak od czego zależy przyznana wysokość kredytu i jak możemy na nią wpłynąć?
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Po wielu latach wynajmowania mieszkania w końcu zdecydowałeś się na zakup własnego. Masz już jedno „na oku“ jednak jego cena znacząco przekracza twoje możliwości finansowe. Przeszukałeś Internet w poszukiwaniu innych sposobów finansowania i natrafiłeś na hasło: kredyt hipoteczny. Zapoznałeś się z ofertą kilku banków jednak nadal nie wszystko jest dla ciebie zrozumiałe. Zdeterminowany, udajesz się do doradcy finansowego. Wszystko po to aby w końcu zamieszkać we własnym mieszkaniu. Sam kredyt kusi cię tym bardziej, że Państwo gwarantuje dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych“. Rozmowa z doradcą nie wróży jednak nic dobrego...
Mimo wygasającej w tym roku ulgi budowlanej osoby, które w latach 2014-2018 wybudują dom systemem gospodarczym, będą mogły starać się o zwrot części wydatków na materiały budowlane. Z tej możliwości skorzystają najpewniej osoby, które z różnych powodów nie zdecydują się na zakup lokalu z rynku pierwotnego z rządową dopłatą do kredytu.
Decyzja odnośnie zakupu mieszkania lub pozostawaniu przy wynajmie jest jedną z najważniejszych, jakie przychodzi nam podjąć. Wybór, którego dokonamy, może mieć niebywały wpływ na nasze życie przez kolejnych kilkanaście lat. Dlatego właśnie warto posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam swobodnie poruszać się po rynku nieruchomości i planować przyszłe wydatki. Na początku warto sprawdzić, czy bardziej opłaca nam się zaciągnąć kredyt hipoteczny i zakupić własne mieszkanie, czy też korzystniejszy jest wynajem lokalu mieszkaniowego.
W największych aglomeracjach znalezienie lokum spełniającego wymagania programu będzie bardzo trudne. Z miast wojewódzkich najmniej problemów będzie z tym w Zielonej Górze, Łodzi i Olsztynie. Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć beneficjenci z całego woj. pomorskiego. Najmniej otrzymają klienci ze wschodnich regionów.