Jako ostatni, bo 02.01.2015 roku, bank Credit Agricole przystąpił do programu Mieszkanie dla Młodych. Co oferuje nam ten bank i czy warto zainteresować się jego propozycją kredytu z MdM? A może są jakieś pułapki, na jakie warto zwrócić uwagę?
MdM w pigułce: Program przewiduje dofinansowanie wkładu własnego bądź wsparcie w formie spłaty części kredytu. Jego wysokość to minimalnie 10%, a maksymalnie 30% wartości nieruchomości. Program przeznaczony jest dla osób do 35 roku życia. Zarówno singli, jak i rodzin. Limit wiekowy nie obowiązuje, jeżeli jesteśmy rodzicami co najmniej trójki dzieci. Nieruchomość może być zakupiona zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Ważna jest jednak cena 1m2. Normy dla jej wysokości ustalane są co trzy miesiące. Kredyt MdM musi być zaciągnięty na co najmniej 50% wartości nieruchomości.
Credit Agricole daje nam dwa możliwe, alternatywne rozwiązania. Możemy zdecydować się na wersję bez prowizji, ale z wyższą marżą lub z niższą marżą, ale także prowizją za udzielony kredyt. Wybór należy do kredytobiorcy i jego preferencji. Okres kredytowania MdM może wahać się od 15 do 35 lat. Jest jednym z najdłuższych spośród wszystkich instytucji biorących udział w programie. Bank pozwala nam także na wzięcie „wakacji kredytowych” po każdych 12 miesiącach terminowej spłaty. Dzięki temu przez miesiąc spłacamy same odsetki bez części kapitałowej. Jest to dobre rozwiązanie w razie nieprzewidzianych wydatków.
Łapiesz się na MdM? Zrób nasz test zdolności Mieszkanie dla Młodych!
W Credit Agricole klient sam może obniżyć wysokość raty, dobierając dodatkowe usługi proponowane przez bank. Mogą to być: ubezpieczenia nieruchomości bądź życia, karty kredytowe i wiele innych. Z im większej liczby opcji skorzystamy, tym bardziej obniżymy marżę, a tym samym ratę. Jednak należy dokładnie sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie korzystne. Jeśli spłacimy szybciej kredyt, bez względu na czas po jakim to nastąpi, bank nie pobierze prowizji. W przypadku narodzin lub przysposobienia trzeciego bądź kolejnego dziecka warto starać się o dodatkową dopłatę w wysokości 5%, która jest przeznaczona na wcześniejszą spłatę zadłużenia.
Jeżeli nie korzystamy z żadnych dodatkowych usług banku, wypada on słabo. Jednak Credit Agricole oferuje wiele różnych możliwości. Część parametrów zależy od wyboru klienta. Można wpłynąć na wysokość marży, czy prowizji. Sytuacja każdego potencjalnego kredytobiorcy jest indywidualna. Wysokość wkładu własnego, czy też dochód bądź terminowa historia kredytowa wpływają pozytywnie na naszą zdolność kredytową i zwiększają wiarygodność.
Przy kredycie na 30 lat w ratach równych, z 20% wkładem własnym RRSO będzie wynosiło 5,059%, marża 3%, prowizja 2%. Każdy przypadek jednak traktowany oddzielnie, dlatego poszczególne wartości mogą się znacznie od siebie różnić. Nie bójmy się pytać. Nawet minimalne obniżenie wysokości kosztów kredytu może znacząco wpłynąć na domowy budżet.
Jeśli chcesz sprawdzić, ile dopłaty MdM otrzymasz – skorzystaj z naszego kalkulatora MdM.