Decyzja o wyborze banku, w którym złożymy wniosek o kredyt hipoteczny jest niezwykle istotna. Po pierwsze, wiążemy się z daną instytucją zazwyczaj na okres około 30 lat, po drugie dobry wybór skutkuje bezpieczeństwem finansowym. Chcąc porównać oferty dostępne na rynku przede wszystkim musimy sprawdzić tabelę opłat. Gdzie jej szukać na stronie internetowej banku i jak ją czytać aby uniknąć nieporozumień? Okazuje się, że nie jest to proste zadanie.
Wydaję się, że tabela opłat jest jednym z najbardziej podstawowych dokumentów udostępnianych przez bank. Co więcej, banki zobowiązane są prawnie do udostępniania swoim Klientom takich informacji. W praktyce okazuję się, że bardzo często takie dokumenty są ukryte i trudno dostępne na stronie internetowej.
Po analizie kilku stron internetowych najbardziej popularnych banków okazuje się, że dokumenty związane z opłatami i prowizjami znajdziemy dopiero po zjechaniu na dół strony (dolne menu). Małym drukiem wśród regulaminów, danych kontaktowych jest link do dokumentów jakie możemy pobrać. Liderem jeżeli chodzi o zdolność ukrywania tabeli opłat i prowizji jest bank Millenium. Informacje te znajdują się pod hasłem: „Informacje wymagane prawem”.
Znalezienie miejsca, gdzie na stronie internetowej zostały ukryte tabele opłat i prowizji to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Zostaniemy przeniesieni na stronę z kilkunastoma plikami do pobrania. Dla osób nie związanych z branżą finansową wybór odpowiedniego cennika może być bardzo trudny. Pamiętajmy o tym, aby w tytule znajdowała się nazwa produktu, który nas interesuje oraz najbardziej aktualna data np.: Tabela opłat i prowizji kredyty hipoteczne – obowiązujący od 12.12.2017 r.
Po otwarciu odpowiedniego dokumentu okazuje się, że mamy do przeczytania kilkadziesiąt stron małą czcionką. Co więcej, bardzo często te informacje, które nas najbardziej interesują porozrzucane są na kilka rozdziałów. Gdzie indziej znajdziemy prowizję od udzielonej pożyczki (o ile taka informacja jest w ogóle podana), a gdzie indziej opłatę za szybsze spłacenie zadłużenia. Nie możemy liczyć na jedną tabele, w której zastaną zawarte wszystkie potrzebne informacje. Musimy nastawić się na mozolne wyszukiwanie informacji. Dodatkowo, każdy taki dokument zawiera mnóstwo przypisów. Bardzo często ilość stron przypisów odpowiada ilości stron samego cennika.
Kolejnym problemem, z jakim muszą się zmierzyć przyszli kredytobiorcy, to terminologia. Nie każdy wie, że konto i rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy to ta sama usługa. W bardzo wielu przypadkach może to powodować problemy ze zrozumieniem dokumentu. Na szczęście z pomocą przychodzą wyszukiwarki internetowe.
Cenniki czyli tabele opłat i prowizji są jednymi z ważniejszych dokumentów z jakimi musimy zapoznać się w procesie wyboru kredytu hipotecznego. Pamiętajmy także, że instytucje finansowe mają obowiązek informować Klienta w sposób precyzyjny i kompletny o ofercie. W związku z tym to, że są tak rozbudowane nie jest wymysłem bankowców.
Dokumenty te muszą zawierać wszystkie warianty cenowe, wykluczenia i wyjątki. Nie zmienia to faktu, że dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z branżą finansową jest to trudny orzech do zgryzienia. Pamiętajmy jednak, że to w naszym interesie leży zapoznanie się z cennikami przed podpisaniem umowy. Poświęćmy więc na to trochę czasu, a w razie niejasności, nie bójmy się zadawać pytań doradcy w banku.