Sytuacja pośredników kredytowych była przez chwilę zagrożona. Ustawa miała uniemożliwić wynagradzanie doradców przez banki dzięki prowizji. Na nowych warunkach mieli zostać opłacani bezpośrednio przez zainteresowanych kredytem hipotecznym. Jak teraz wyglądają możliwości? Czy warto spotkać się z doradcą finansowym?
Ustawodawca obawiał się, że doradcy kredytowi mogą namawiać przyszłych kredytobiorców na rozwiązanie, które przynosi im najwyższy dochód. Czy słusznie? Żyjemy w ciekawych czasach, gdzie informacja rozchodzi się z prędkością błyskawicy. Żaden pośrednik nie mógłby sobie pozwolić na podobne manipulacje. Na pozycję pracuje się wiele lat, a można ją pogrzebać w kilka chwil.
Proponowane rozwiązanie, mimo iż z założenia wydaje się słuszne, nie bierze pod uwagę jednego czynnika. W przededniu podpisania umowy każde pieniądze są istotne, dlatego tak ciężko jest je wygospodarować dla doradcy kredytowego. Stąd koszt, mimo że wliczony w kredyt nie jest odczuwalny dla zainteresowanego ofertą bezpośrednio.
Z BGK współpracuje 14 banków oferujących kredyt z programu Mieszkanie dla Młodych. Sama wysokość dofinansowania obliczona przez kalkulator MdM się nie zmieni. Ustawa narzuca jedynie 3 podstawowe warunki zobowiązania:
Inne, najbardziej newralgiczne cechy kredytu hipotecznego należą do wewnętrznej polityki banku i nie są regulowanie odgórnie. A kto się najlepiej zna na prowizji, marży i oprocentowaniu? Mimo najszczerszych chęci nie zdobędziemy tak szerokiego poglądu na zagadnienie, jak mający codziennie styczność z tematem doradcy kredytowi. Za zaufaniem przemawiają statystyki, około 40% kredytów hipotecznych zaciąganych jest obecnie ze wsparciem pośrednika.
Nawet, gdy samemu prześwietliliśmy rynek, dobrze jest skonfrontować własne wnioski z ofertami pośrednika. Da nam to poczucie sprawdzenia wszystkich ewentualności w poszukiwaniu najtańszego kredytu hipotecznego. Poza tym doradca kredytowy posiada najświeższe informacje np. o promocjach. Współpracując z pośrednikiem oszczędzamy cenny czas, ale także uzyskamy wsparcie negocjacyjne. Taka osoba zna się również na kruczkach w umowach, pomoże przebrnąć przez wszelkie formalności. Będzie do dyspozycji również już po zaciągnięciu kredytu hipotecznego.
To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla mniejszych banków, które nie mają swoich oddziałów wszędzie i dzięki takiej możliwości mogą trafić ze swoją ofertą do szerszego grona osób najbardziej zainteresowanych. Próbując zachęcić potencjalnego kredytobiorcę wyjątkowymi warunkami.
Mimo, iż brzmienie ustawy zostało zmienione, to i tak nakłada pewne obowiązki na pośredników. Przede wszystkim będą musieli przedstawić zestawienie wysokości prowizji jakie otrzymują. Na tej podstawie osoba zainteresowana kredytem będzie mogła ocenić czy pośrednik lobbuje za konkretną ofertą.
Komisja Nadzoru Finansowego zadba natomiast o profesjonalizm świadczonych usług. Doradcy będą musieli posiadać odpowiednie wykształcenie, być niekaralni i zdać specjale egzaminy.
Każda zmiana zwiększająca świadomość przyszłego kredytobiorcy to krok w dobrą stronę. Czym większą ilością informacji, którymi dysponujemy, tym podejmujemy korzystniejsze decyzje. Na wprowadzenie zmian należy jeszcze trochę poczekać, vacatio legis trwa. Nowe prawo zacznie obowiązywać od lipca tego roku.