Pomoc w programie Mieszkanie dla Młodych uzależniona jest od posiadanego potomstwa. Choć ustawa reguluje to dość szczegółowo, wielu naszych Czytelników regularnie zadaje pytania o to, jak dokładnie rozumieć dane przepisy. Zapraszamy do naszego przewodnika, jak należy rozpatrywać ciążę, narodziny oraz dziecko w ramach programu MdM.
Wysokość dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych uzależniona jest od ilości posiadanego potomstwa. Podstawowa dopłata to 10%, liczyć mogą na nią osoby bezdzietne. Jednak rodzice, wychowujący co najmniej jedno dziecko mogą liczyć na wyższą pomoc:
W programie mogą brać udział także rodziny zastępcze, które przysposobiły dzieci. Co więcej – rodziny wielodzietne mogą liczyć na większe mieszkanie lub dom (o 10 m2), nie obowiązuje ich limit wieku oraz przepis o posiadaniu nieruchomości.
Jednym z częstych pytań, jest to, czy można zgłosić do zwiększonej dopłaty dziecko, które ma się dopiero narodzić. Odpowiedź brzmi: nie. Według polskiego prawa dzieckiem jest osoba małoletnia, posiadająca numer Pesel. Co więcej – do złożonego już wniosku nie można dopisać noworodka. W związku z tym, jeśli ciąża jest wysoka, warto poczekać chwilę ze złożeniem wniosku, by dostać dodatkowe 5 lub 10%. Obecnie trwa nabór na MdM 2018, zainteresowanie jest dość spore, ale pieniędzy powinno starczyć co najmniej do maja 2017.
Kolejnym, dość często powtarzającym się zagadnieniem, jest pytanie o możliwość uzyskania dopłaty na dzieci, które mieszkają z drugim rodzicem. W ustawie MdM możemy spotkać zapis, że dopłata należy się temu rodzicowi, który wychowuje dziecko. Co prawda polskie prawo nie definiuje takiego pojęcia, jak „wychowanie”, jednak oznacza to tyle, że dopłatę powinien otrzymać ten rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem na co dzień. W przypadku uzyskania dopłaty MdM, jeśli bank lub BGK dojdzie do tego, że dziecko nie mieszka z beneficjentem, może nastąpić konieczność zwrotu pomocy.
Dość spore kontrowersje budzi także fakt, że w ramach Mieszkania dla Młodych można uzyskać dodatkowe 5% dopłaty po narodzinach trzeciego lub kolejnego dziecka. W ramach Rodziny na Swoim takie wsparcie było wypłacane wszystkim rodzicom niemowlaków. Stąd sporo osób czuje się rozczarowanych, gdy dowiaduje się o zapisie w ustawie o MdM. O dodatkowe środki można wystąpić w przeciągu 5 lat od uzyskania dopłaty i 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka.