Jak może wyglądać ustawa o kredytach hipotecznych?
22 stycznia 2017
Polska zgodnie z wytycznymi płynącymi z Brukseli musi ujednolicić prawo, tak by odpowiadało standardom Unii Europejskiej. Różne regulacje muszą się znaleźć w jednolitym dokumencie, tak aby zyskały na przejrzystości i uniemożliwiały różne interpretacje. Jakie zmiany nas czekają? Co zostanie potwierdzone, co dodane, a co zmienione? Znamy już podstawowe założenia, a prace wciąż trwają!
Najważniejsze elementy nowej ustawy
Wśród najważniejszych punktów w przyjętym przez rząd projekcie, możemy wymienić:
- każdy potencjalny kredytobiorca otrzyma pełniejszą informację o zobowiązaniu, z wypunktowanymi wszelkimi kosztami, w tym prowizji banku udzielającego kredyt
- reklamy, które przedstawiane będą w różnych mediach będą musiały być bardziej szczegółowe i rzetelnie przedstawione, bez dwuznaczności. Rozwiązanie budzi obawę, że staną się przez to nieczytelne i w konsekwencji nieopłacalne.
- Wcześniejsza spłata kredytu już po 36 miesiącach ma nie generować dodatkowych kosztów. Wszystkie rozwiązania ograniczające wcześniejsze uwolnienie się od zobowiązania mają kosztować mniej, albo być darmowe.
- Wszyscy doradcy zostaną ujęci w spisie pośredników kredytowych jak również pośredników kredytów konsumenckich. Powstanie rejestr pozabankowych instytucji które udzielają kredytów konsumenckich.
- kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane jedynie przez banki i SKOKI, instytucje te podlegają bezpośrednio kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.
- Ryzyko kursowe zostanie praktycznie wyeliminowane przez potrzymanie zapisów Rekomendacji S – zaciągnąć kredyt można jedynie w walucie, w której otrzymuje się dochód. Czekamy na ukłon w stronę emigracji, która chciałaby pracując za granicą kupić dom na korzystnych warunkach.
- banki nie będą mogły opierać akcji promocyjnych na cross – sellingu. Sprzedaż wiązana będzie zakazana, dopuszczone jest jedynie otworzenie darmowego konta do obsługi kredytu.
Zastanawiasz się, jakie warunki MdM musisz spełnić, żeby zyskać dopłatę? Wymagania nie są wygórowane, sprawdź sam zasady programu Mieszkanie dla Młodych!
Doradcy kredytowi
Ustawa w ostatniej chwili została zmieniona. Pośrednicy nie będą mogli otrzymywać wynagrodzenia bezpośrednio od banków. Klienci będą musieli z własnej kieszeni ponieść opłaty. Mimo, że w obu przypadkach koszty te są nieuniknione, to opłata wpisana w prowizję nie jest tak bolesna dla portfela jak jednorazowe wynagrodzenie. Podobne rozwiązanie budziło podejrzenia, że lansowane mogły być oferty banków, które płaciły najlepiej. Nie wzięto pod uwagę najlepiej regulującego rynek czynnika – konkurencji. Pośredników jest wielu, opinie roznoszą się z prędkością błyskawicy. Dlatego jeden taki wyskok mógłby zdyskredytować doradcę i złamać karierę.
Oczywiście, to nie jest jeszcze ostateczna wersja ustawy. Zanim przejdzie całą drogę legislacyjną i konsultacje jeszcze może się zmienić. Ujednolicenie prawa, to krok w dobrym kierunki, jednak tak poważny dokument wymaga rozwagi i czasu. My na bieżąco będziemy śledzić postęp prac w sejmie i senacie. Oby zmiany okazały się korzystne dla wszystkich.