W 2016 roku kilka czynników wpłynęło na wzrost kosztów kredytu hipotecznego. Czy w nadchodzącym roku również czekają nas zmiany? Kilka projektów, może, ale nie musi zmienić ceny. Nowe regulacje idą w stronę zabezpieczenia interesów potencjalnych kredytobiorców.
Parlament Europejski wymaga od państw członkowskich Unii Europejskiej kompleksowych rozwiązań w sektorze kredytów hipotecznych. Dlatego w sejmie rozpoczęły się prace nad ustawą. Nowe, proponowane rozwiązania uprawomocniają dotychczasowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego i dodają nowe rozwiązania.
Wśród proponowanych zmian znalazły się:
Wszystkie instytucje finansowe, nie tylko banki oferujące MdM martwi zakaz cross – sellingu. Uważają, że marże i prowizje są za niskie i właśnie dodatkowe ubezpieczenia i usługi generowały zysk przy kredytach hipotecznych. Konsultacje w sprawie ustawy pewnie będą gorące.
Niskie stopy procentowe w końcu zaczną rosnąć. KNF szuka rozwiązań, aby zabezpieczyć pieniądze kredytobiorców. Do konsultacji trafił projekt rekomendacji o kredytach ze stałym oprocentowaniem. Do tej pory tylko kilka banków miało je w swojej ofercie, jednak udział takich zobowiązań w rynku jest minimalny. Idealnie przygotowane do takiego rozwiązania są banki hipoteczne, które oferują podobne rozwiązania i mają możliwość emisji listów zastawnych. Serwis hipoteki.net w artykule – https://hipoteki.net/bank-hipoteczny-co-warto-wiedziec/ podkreśla, że te instytucje finansowe są doskonale przystosowane do takiego rozwiązania, gdyż mogą zapewnić sobie długoterminowe, stabilne finansowanie.
Analitycy obawiali się, że po grudniowych promocjach kredyt na mieszkanie podrożeje wraz z początkiem roku. Wszystko przez MdM 2017, panował pogląd, że banki wykorzystają rządową dopłatę i pośpiech, by zarobić jak najwięcej. O przygotowaniach związanych z MdM 2017 wspominaliśmy wcześniej- https://www.mieszkaniedm.pl/goraca-atmosfera-przed-mdm-2017/. Przed szereg wystąpił jednak Eurobank, proponując atrakcyjne warunki. Na szczęście regulacja wolnorynkowa zadziałała i na rywalizacji zyskają tylko klienci.
Wszystko zmiany idą w kierunku lepszego zabezpieczenia z jednej strony klientów, z drugiej banków. Mechanizmy rynkowe nie pozwolą na windowanie cen, jednak sytuacja jest dynamiczna. Wciąż Duże środki na Mieszkanie dla Młodych, w tym MdM 2018 i niepewna sytuacja związana z nowym programem Mieszkanie Plus będzie mobilizująco wpływać na rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych.