Skomplikowana procedura i ryzyko walutowe sprawiają, że zaciągniecie kredytu walutowego dziś wydaje się co najmniej niepoważne. Dzięki naszemu poradnikowi zrozumiesz, dlaczego dla niektórych zaciągnięcie kredytu walutowego jest nie tylko możliwe, ale także opłacalne.
Osoby, które chcą mieć dom w Polsce, ale jeszcze przez długi czas będą zarabiać np. w usd mogą otrzymać od polskiego banku kredyt nie złotówkowy, ale w dolarach. I zdecydowanie dla takich osób będzie to w miarę bezpieczne rozwiązanie. Nie jest ono jednak całkowicie pozbawione ryzyka.
Najważniejszy w tej kwestii jest fakt, że jeśli zarabiamy w walucie, i w tej samej zaciągnęliśmy kredyt, koszty przewalutowania środków (spread walutowy) oraz zmiany kursów na rynku walutowym nas nie dotyczą i nie mogą pogrążyć. Nieważne jaki na rynku walutowym jest kurs usd, euro, gbp czy chf. Jedyne ryzyko jakie powstaje tutaj, to to, czy za 5, 10, a nawet 15 lat nie zmienimy kierunku swojej emigracji lub nie wrócimy na dobre do Polski i zaczniemy zarabiać w innej walucie niż wzięty kredyt? Dlatego, przed zaciągnięciem kredytu walutowego należy dobrze sprawdzić do czego będzie nas w takiej sytuacji umowa kredytowa zobowiązywać.
Koszty kredytu walutowego i złotowego niewiele się od siebie różnią. Wprawdzie, jeśli chodzi o kredyt walutowy możemy liczyć na niższe oprocentowanie, niemniej jednak wyższą zapłacimy marżę banku. Dlatego, podsumowując koszty obu kredytów są do siebie dość podobne.
Można spędzić wiele czasu odkrywając kolejne czynniki wpływające na kursy walut. Każda zmiana kursu pary walutowej ma swoje uzasadnienie i łączy się z innymi czynnikami. Dynamizm jest naczelną cechą rynku walutowego. Niemniej jednak głównie z powodu finansowego i skali ryzyka, na które są narażone osoby zarabiające w obcych walutach lub zaciągające kredyt walutowy – szczególnie one powinny o rynku walutowym wiedzieć jak najwięcej. Przeczytaj także: Jak szybko zrozumieć rynek walutowy?
Kredyty walutowe są nadal w Polsce dostępne, choć mogą je otrzymać jedynie osoby zarabiające w walucie obcej. Odpowiedź jednak na pytanie czy takiej osobie opłaca się zaciągnąć taki kredyt w dużej mierze zależy od odpowiedzi na pytanie: jak długo jeszcze będzie zarabiać w obcym kraju? Tymczasem odpowiedzi na tego typu pytania dyktuje nam po prostu życie i wbrew naszym intencjom są one naprawdę trudne do przewidzenia.