Po rządowym programie Rodzina 500+ przyszedł czas na Mieszkanie plus. Rządzący dostrzegają ogromne potrzeby mieszkaniowe Polaków i postanowili podejść do zagadnienia kompleksowo. Według założeń to państwo ma budować dużo i tanio.
Mieszkanie dla Młodych jest programem, w którym, w początkowej fazie, współpracowało państwo, deweloperzy i banki. Zauważono, że w dzisiejszych czasach ciężko odłożyć środki na wkład własny, mimo zdolności kredytowej. Dlatego finansowanie uzupełniało te braki i dodatkowo spełnia funkcję prorodzinne – premiowane jest posiadane większej ilości dzieci na wychowaniu.
Środki na realizacje rządowego programu Mieszkanie plus mają pochodzić z funduszy prywatnych i pieniędzy unijnych. Tanie koszty uzyskania metra kwadratowego będą z założenia osiągnięte dzięki temu, że budynki będą powstawać na gruntach państwowych.
Mieszkanie + ma być programem ogólnodostępnym z możliwością wynajmu mieszkania, bądź konsekwentnego uzyskiwania prawa własności. Bez ograniczeń formalnych, jednak w pierwszej kolejności nowe lokale mieliby dostać ludzie, którzy mimo etatów i pracy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania lub wynajem, na warunkach, które oferuje rynek. Ceny najmu mają się wahać w przedziale 10 – 20 złotych za metr kwadratowy.
Natomiast MdM skierowany został do osób, które posiadają już zdolność kredytową. Pomoc przy spłacie kredytu hipotecznego uzależniona była od kilku czynników, jednak z założenia wsparcie kierowane było do młodych obywateli na życiowym starcie. Jednocześnie prawo zostało tak skonstruowane, aby uniemożliwić zakup ze wsparciem na cele zarobkowe.
Nie wiadomo gdzie i jak szybko będą powstawały nowe bloki na wynajem. Na pierwszy rzut oka widać, że oba programy skierowane są do innych odbiorców. Dlatego może nie warto zrywać z doświadczeniami minionych lat i programu Mieszkanie dla Młodych? Można zastanowić się nad kilkoma wariantami rozwoju, w końcu oba projekty mogłyby funkcjonować koło siebie.